Suriyeli Dilencileri Kamplara Gönderdik

Dilenen Suriyeliler Osmaniye'deki kampa gönderdik.

Muş İl Göç İdaresi Müdürlüğü koordinasyonunda zabıta ve emniyet ekipleri, şehir merkezinde sokak ve kaldırımlarda dilencilik yapan Suriyelileri topladı. Kaldırımlarda çocukları ile birlikte dilenen Suriyelileri toplamaya çalışan zabıta ekipleri zor anlar yaşadı. Dilenciler, çocukları ile birlikte kendilerini yere atarak araçlara binmemek için direndi. Güçlükle toplanan dilenciler kapalı sporsalonuna getirildi. Kimlik kontrolü ve yoklama yapan İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık ve beraberindeki ekip, dilenen Suriyelilerin Osmaniye Düziçi kampına gönderileceğini belirtti.
“AİLE BÜTÜNLÜĞÜ BOZULMAYACAK ŞEKİLDE KAMPA GÖNDERİYORUZ”
Dilencilik yapan Suriyelilerin aile bütünlüklerinin bozulmayacak ve incinmeyecek şekilde kampa gönderileceğini ifade eden Işık, şunları söyledi:
“Şimdi yapmış olduğumuz işlem sokakta yaşayan ve dilenen Suriyelileri, Osmaniye Düziçi kampına göndereceğiz. Zabıta ve kolluk kuvvetleri, emniyet mensupları dilenen Suriyelileri yakalamış ve spor merkezimize getirmiştir. Bunların aile bütünlüğünü bozmadan Osmaniye’ye göndereceğiz. Hem aile bütünlüklerini bozmayacağız hem de bunlara insani bir muamele de, incitmeden daha düzenli, daha güzel, standartları yüksek olan bir yaşanılabilir bir yerde hayatlarına devam etmelerini sağlayacağız. Bunun için buraya geldik ve tespit, değerlendirmelerimizi yapıyoruz, inşallah olumlu bir şekilde işimizi bitireceğiz. Büyük ihtimalle ortalama 20 kişiden başlayacağız. Yirmişer gurup şeklinde Osmaniye’ye göndereceğiz” dedi.
Çalışan Suriyeli vatandaşlara karışılmadığını ve sadece dilenenlerin toplandığını kaydeden Muş Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Göçmen ise, “Dilenci Suriyelileri topluyoruz ve bunları Göç İdaresine teslim ediyoruz. Onlarda kampa gönderiyor. İnsanlarımız yanlış anlamasın çalışanlar değil, sadece dilenenleri gönderiyoruz. Çalışmalarımız bu konuda devam edecek” şeklinde konuştu.
Kayıt: 27.4.2016
Güncelleme:16.5.2016
Paylaş


WS05