VALİMİZ SEDDAR YAVUZ’UN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

VALİMİZ SEDDAR YAVUZ’UN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

İnsanoğlunun ortak sorunu olan engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, hepimizi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir sosyal olgudur. Hiç kimse engelli olmayı istemez, ancak, gündelik yaşantıda yaşanabilecek bir kaza veya geçirilen bir hastalık sonucu her sağlam insanımız bir engelli adayıdır. Bu nedenle toplumumuzda kaçınılmaz bir gerçeklik olarak engellilik, hayatın maalesef bir parçası durumundadır.
 
Kimisi ailemizin bir ferdi kimisi bir yakınımız veya komşumuz olan engelli vatandaşlarımız toplumumuzun ayrılmaz parçalarıdır. Bu sebepledir ki kimsenin görmezden gelemeyeceği gibi Devletimizin de görmezden gelemeyeceği bir konudur engelli vatandaşlarımız. Engellilerimizin kendine olan güvenlerinin sağlanması, üretim ve hizmetleriyle ailelerini ve topluma faydalı olabilmeleri amacıyla bu vatandaşlarımızın kamuda ve özel sektörde istihdamları yönünde çeşitli düzenlemeler uygulanmıştır. EKPSS ile bir ilki gerçekleştirerek engellilerin memuriyete alınmalarında merkezi sınav sistemi uygulamaya konulmuş olması da ayrıca sevindiricidir.
 
Pozitif ayrımcılık olarak nitelendirilebilecek bir yaklaşımla anayasamıza ve yasalarımıza girmiş; evde bakım ücreti, çalışamayacak durumda bulunan veya iş bulamayan engelli vatandaşlarımıza bağlanan aylıkların dikkate değer bir düzeye yükseltilmesi sağlanmıştır. Muş'ta da engelli vatandaşlara yönelik sunulan hizmetler dışında, nakdi yardımlar da yapılıyor. İlimizde bulunan engelli vatandaşlarımızdan yaklaşık 8 bininin engelli aylığından yararlandırılması sağlanmaktadır.
 
Yapılan hizmetleri elbette yeterli görmediğimiz gibi Muş Valiliği olarak sosyal devlet anlayışı ve hükümetimizin engelli vatandaşlarımızı samimiyetle kucaklayan politikalarının ilimizde uygulayıcısı ve engellimizin sahibi ve takipçisi olacağız. Toplumumuzda engellilik kavramına olan duyarlılığın yükseltilmesi amacıyla düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyorum, tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi sunuyorum.
Kayıt: 7.12.2015
Güncelleme:7.12.2015
Paylaş


WS05